China steekt geld in Afrikaanse landbouw /reageer

China steekt geld in Afrikaanse landbouw

Steeds meer landen investeren in Afrika, en ook China laat veel van zich horen op dit continent. Na investeringen in infrastructuur en oliewinning, steekt het land nu ook geld in de landbouwsector.

Landbouw is voor Afrika een van de belangrijkste bronnen van inkomsten, maar is tegelijkertijd een van de meest geplaagde sectoren door onder meer klimaatveranderingen en een gebrek aan middelen.

Ervaring

De Chinese gouverneur Chen Yuan sprak vorige week met Afrikaanse ministers van financiën en banken en vertelde hen dat de China Development Bank investeringen in de Afrikaanse landbouw heeft gepland die erop gericht zijn de tekorten aan voedsel te verkleinen: “De China Development Bank wil zijn ervaringen graag delen en de ontwikkeling van de Afrikaanse landbouw financieren.”

Explosief stijgende voedselprijzen

Reuters maakte vorige week bekend dat de Afrikaanse olie-boom van de afgelopen jaren heeft gezorgd voor miljardeninvesteringen van China in Afrika, maar dat deze ook heeft bijgedragen aan explosief stijgende voedselprijzen die het leven van honderden miljoenen arme Afrikanen bemoeilijken.

In het rapport staat verder dat het International Monetary Fund (IMF) en World Bank Africa Caucus in Mauritanië Afrikaanse landen adviseren zowel granen als cash crops zoals rubber en hout te verbouwen. Hiervoor zijn al miljoenen leningen verleend, voornamelijk in Oost-Afrika.

Zuidelijk Afrika

De landen die nu profiteren van het Chinese geld zijn voornamelijk landen in zuidelijk Afrika, waaronder Malawi en Mozambique. China financiert al diverse projecten in Malawi, waaronder de aanleg van de Karonga-Chitipa weg in het noorden, dat die regio moet ontsluiten.

De totale waarde van de Chinese handel met Afrika is de afgelopen jaren fors toegenomen en bedroeg ongeveer 73 miljard dollar in 2007. Andere landen die steeds meer investeren in Afrika zijn bijvoorbeeld Turkije, Japan, India en de Verenigde Staten.

Bron: AfricaNews

Reacties

Over Cindy Curré

Cindy Curré is eindredacteur van Sync. Daarnaast werkt zij voor haar eigen redactiebureau Storm Tekst & Media.