Nieuws/ Kind stresst over broeikasgas en terrorisme /reageer
| door: | Renée Kneppers |
|---|---|
| over: | milieu, psychologie, pedagogie |
| op: | 15 oktober 2007 |
Kinderen maken zich dagelijks zorgen over hun vriendschappen en toetsen die ze op school moeten maken, maar daar houdt het niet op. Ze maken zich namelijk ook ernstig zorgen over de opwarming van de aarde en over terrorisme.
Portret
Ruim zevenhonderd Britse basisschoolkinderen, onderwijzers en ouders zijn uitgebreid geïnterviewd door Cambridge University over wat hen bezighoudt. Een eerste portret naar aanleiding van dit onderzoek is op 12 oktober gepubliceerd. Over een jaar wordt ‘het grootste onafhankelijke rapport over het Britse basisonderwijs in 40 jaar’ uitgebracht.
Naast de stress die nationale schooltoetsen opleveren, hebben Britse kinderen een soort constante angst over hun leven en de wereld waar ze in opgroeien, melden de Britse media naar aanleiding van het eerste rapport. Deze resultaten zouden een Unicef-rapport bevestigen van eerder dit jaar, waaruit bleek dat het Britse kinderwelzijn het laagst is in de Westerse wereld.
Volgens prof. Robin Alexander, die het onderzoek leidt vanuit het Cambridge Wolfson College, is het overduidelijk dat er grote aanpassingen nodig zijn in het basisonderwijs. Hij verwacht dat het uiteindelijke rapport, dat over een jaar gepubliceerd wordt, een grote invloed zal hebben op het Britse onderwijs.
Pessimisme
Uit het onderzoek bleek dat de ondervraagden dezelfde onderwerpen aandroegen als de vraag gesteld werd wat voor hen belangrijk was. Volwassenen in het onderzoek noemden in dat verband de invloed van de media op de kinderen en de druk die de consumentenmaatschappij op de kinderen legt. Maar wat nog meer volwassenen bezighield, is dat naar hun mening gezin en maatschappij niet meer de ondersteuning geven die voorheen bestond.
“De antwoorden wijzen uit dat er een alom tegenwoordige angst is betreffende de sociale en de opvoedkundige context”, vertelt Alexander in een Britse krant. “En een groter pessimisme over de wereld waar de kinderen tegenwoordig in opgroeien.”
Milieuprojecten
Waar misschien een lichtpuntje zit, is dat de onderzoekers ontdekt hebben dat kinderen gelukkiger zijn op scholen waar ze lid kunnen worden van ecologie-clubjes en waar iets gedaan wordt aan recycling. Op scholen waar ze op lokaal of globaal niveau aan milieuprojecten mee kunnen doen, zijn de kids veel optimistischer. “Blijkbaar maakt het ‘we kunnen er wel iets aan doen’-gevoel het grote verschil”, concludeert Alexander.
Nog even ter vergelijking: psychologiestudente Sandra van Eijk heeft in 2006 onderzoek gedaan naar angst voor terrorisme bij Nederlandse kinderen tussen 9 en 13 jaar. Daaruit blijkt dat ‘Nederlandse kinderen niet echt wakker liggen van terroristische dreiging’.
Reacties
- Er zijn nog geen reacties.
- Reageer zelf















Reageren via Facebook