Nieuws/ Tikitag is RFID voor de gewone man /8 reacties

door: Enith Vlooswijk
over: gadgets, elektrotechniek, software, businesstrends
op: 28 januari 2009

U ziet een object - een speelgoedbeer, een boek, een poster over een concert - en wilt daar meer over weten. U hoeft er maar even met uw mobieltje tegenaan te tikken, en de informatie verschijnt op uw scherm. Zo ziet u een fragment van de voorstelling, een website met spelletjes die bij de pop hoort of een interview met de schrijver van het boek. Tikitag, een uitvinding van Bell Labs, onderzoeksdivisie van telecombedrijf Alcatel-Lucent, ontsluit alle informatie.

Productstickers van Tikitag bevatten RFID-tags: chips met een antenne. Daarop is informatie op te slaan die via radiogolven kan worden uitgewisseld met een leesapparaat dat de sticker aanraakt. Sommige mobiele telefoons van Nokia hebben al zo’n ‘reader’.

De uitvinding is interessant voor ontwikkelaars bij grote bedrijven. Sinds de lancering in oktober werken al vijftig bedrijven aan eigen applicaties, vertelt Anthony Belpaire, general manager van Tikitag. ‘Een ziekenhuis wil de stickers op alle bedden plakken. Bezoekende verplegers kunnen dan met één aanraking registreren wie op welk moment een bepaalde dienst heeft geleverd. Het invullen van allerlei formulieren wordt overbodig.’

Bedrijven kunnen de technologie huren. Deze service vormt de kern van het businessmodel. ‘We bieden de stickers en de readers momenteel aan omdat ze nog niet zo makkelijk te krijgen zijn’, zegt Belpaire. ‘Maar andere aanbieders zijn welkom, omdat die de prijs snel doen zakken.’

Internetgebruikers kunnen via de webwinkel van Tikitag voor euro 35 een starterspakket kopen en zelf aan de slag. Het pakket bevat tien Tikitag-stickers en een reader om aan de pc te koppelen. De gebruiker kan de sticker in enkele eenvoudige stappen koppelen aan elke gewenste informatiesoort op het internet. ‘Zo kun je een sticker plakken op een foto en deze koppelen aan een fotoalbum op het web’, zegt Belpaire. ‘Zodat je oma, naar wie je de foto stuurt, direct de juiste site kan openen.’

Die oma moet dan wel een mobiele telefoon met RFID-reader hebben, of een Tikitag-reader die ze aan haar pc kan koppelen. In Azië heeft 80% van de verkochte toestellen al een RFID-reader.

Reageren via Facebook